Kalle Jokinen

Täydellinen nimi: Jokinen, Kalle Johannes
Puhelin: (09) 432 3199
Sähköposti: kalle.jokinen@eduskunta.fi
Ammatti / Arvo: Ylikonstaapeli
Syntymäaika ja -paikka: 07.08.1961 Koski Hl
Koulutus: ylioppilas 1980 (Lammin lukio), poliisikokelaskurssi 1982 (Poliisikoulu), poliisimiehistön virkatutkinto 1984 (Poliisikoulu), poliisialipäällystön virkatutkinto 1997 (Poliisikoulu)
Työura / Elämäkertatietoja: nuorempi konstaapeli ja vanhempi konstaapeli Helsingin poliisilaitoksessa 1982-1989, vanhempi konstaapeli Lahden poliisilaitoksessa 1989-1990, liikunnan ja teknisen työn päätoiminen tuntiopettaja Orimattilan kaupungilla 1990-1995, vanhempi konstaapeli ja ylikonstaapeli Orimattilan poliisilaitoksessa 1995-2008, ylikonstaapeli Päijät-Hämeen poliisilaitoksessa 2009-
Vanhemmat: maanviljelijä, metallimies Jaakko Kalle Jokinen, suurtalousemäntä Anja-Marja Jokinen
Puoliso: kuvataideopettaja Anne Maria Esteri Jokinen 1985 –
Lapset: Ida 1991, Henri 1993
Nykyinen kotikunta: Orimattila
Vaalipiiri:
Hämeen vaalipiiri 09.09.2009 –

Eduskuntatoiminta
Nykyiset toimielinjäsenyydet ja tehtävät:
Puhemiesneuvosto 27.11.2012 –
Lakivaliokunta (vj) 03.05.2011 –
Liikenne- ja viestintävaliokunta 15.09.2009 – , (pj) 27.11.2012 –
Puolustusvaliokunta (vj) 03.05.2011 –
Tulevaisuusvaliokunta 05.12.2012 –
Yleisradio Oy:n hallintoneuvosto 30.06.2011 –
Aiemmat jäsenyydet ja tehtävät eduskunnan toimielimissä:
Lakivaliokunta 15.09.2009 – 19.04.2011
Perustuslakivaliokunta 03.05.2011 – 27.11.2012