Timo Heinonen

Täydellinen nimi: Heinonen, Timo Pasi Petteri
Puhelin: (09) 432 3164
Sähköposti: timo.heinonen@eduskunta.fi
Ammatti / Arvo: kasvatustieteen maisteri, luokanopetteja, yrittäjä
Syntymäaika ja -paikka: 15.02.1975 Loppi
Koulutus: kasvatustieteen maisteri 1999 (Tampereen yliopisto)
Työura / Elämäkertatietoja: Lopen seurakunnan rippileireillä ryhmänohjaaja 1991, 1992, Lopen seurakunnan nuorisotyönharjoittelija 1993, Ruotuväki -uutislehti, toimittaja 1994-1995, Lopen Yrittäjät ry:n 20-vuotisjuhlamessujen tapahtumapäällikkö 1996, Lopen kunnan erityiskoulun Kissankellon koulun erityisluokanopettajan sijainen 1999-2000, Lopen kunnan Launosten ala-asteen luokanopettajan viransijainen 2000, Hämeen Sanomien avustava / vapaa toimittaja 2001-2004, Riihimäen Seudun Viikkouutisten avustava toimittaja 2002-2005, Oy TeeHoo Ltd; AKK-Sports Oy; selostaja, juontaja, toimittaja eri urheilu- ja autourheiluohjelmissa , Hanaa-lehden avustava toimittaja , Lopen yläasteella ja lukiossa sekä mm. Tervakosken yläasteella eri aineiden sijaisena , Lopen eri ala-asteilla luokanopettajan sijaisena lyhyitä sijaisuuksia , Lopen kunnan Kirkonkylän koulun luokanopettaja 2001-2007
Vanhemmat: lehtori, eläkeläinen Hannu Juhani Heinonen, pankkitoimihenkilö, eläkeläinen Eija-Riitta Irmeli Heinonen
Puoliso: Taru Satu Suomalainen (avopuoliso)
Lapset: lapsi / barn 2010
Nykyinen kotikunta: Loppi
Vaalipiiri:
Hämeen vaalipiiri 21.03.2007 –

Eduskuntatoiminta
Nykyiset toimielinjäsenyydet ja tehtävät:
Ulkoasiainvaliokunta (vj) 03.05.2011 –
Puolustusvaliokunta 03.05.2011 –
Sivistysvaliokunta (vj) 03.05.2011 –
Ympäristövaliokunta 15.09.2009 –
Eduskunnan kirjaston hallitus 03.05.2007 –
Aiemmat jäsenyydet ja tehtävät eduskunnan toimielimissä:
Suuri valiokunta 03.04.2007 – 02.05.2007
Lakivaliokunta (vj) 03.04.2007 – 20.10.2008, 21.10.2008 – 11.09.2009
Sivistysvaliokunta (vj) 03.04.2007 – 02.05.2007, 03.05.2007 – 19.04.2011
Liikenne- ja viestintävaliokunta (vj) 03.05.2007 – 11.09.2009